Primavera 2007,2008 si 2009, figura frumoasa la *CUPA SPORTING*

Scoala de fotbal Primavera Satu Mare a participat la sfarsitul saptamanii trecute la un puternic turneu organizat  la Cluj, de C.S.Sporting Cluj,turneu care a reunit echipe din toata Transilvania.Primavera Satu Mare a onorat invitatia celor de la Sporting participand la acest turneu cu grupele de copii nascuti in anul 2007,2008 si 2009.A fost un turneu de o zi si desi foarte obositor,copiii fiind nevoiti sa se trezeasca la 5.30 dimineata pentru a pleca spre Cluj,toate cele trei grupe ale clubului nostru au facut o figura frumoasa si au ramas cu experiente de neuitat.

Turneul rezervat cat.2007 a reunit la start 18 echipe impartite in 3 grupe,iar Primavera a participat cu doua echipe,ambele reusind prestatii foarte bune.Dupa trei victorii si trei remize,prima echipa a reusit sa plece neivinsa de la acest turneu(1-1 cu Juniorul Cluj,4-0 cu Sporting Cluj,1-1 cu Tampa Brasov,0-0 cu LPS Bistrita,2-0 cu Dribli Cluj si 1-0 cu Juvenes Tg. Mures) clasandu-se in final pe pozitia a 7 si datorita sistemului de desfasurare.De laudat si prestatia echipei a doua a clubului nostru care a reusit doua victorii incurajatoare pentru baietii nostri.

La cat. 2008,Primavera a reusit sa impresioneze cu adevarat la acest turneu cu 24 de echipe,impartite in 4 grupe valorice.Minunatii nostri copii au reusit sa castige toate cele 5 meciuri din grupa, dupa 2-0 cu Viitorul Cluj,1-0 cu Sporting Cluj,2-0 cu Alma Sibiu,4-1 cu Juvenes Tg.Mures si 3-1 cu Ariesul Turda,oprindu-se in sferturile de finala cand oboseala si-a spus cuvantul,0-1 cu Academia Napoca.Baietii nostri au demonstrat ca reprezinta o forta la aceasta categorie de varsta si ne bucura progresul vizibil pe care acesti copii l-au realizat in ultima perioada.

In fine,grupa 2009 a luat contact cu primul turneu desfasurat in afara judetului,la care au participat 18 echipe impartite in 3 grupe.Baietii nostrii au reusit doua victorii frumoase (2-0 cu Best Cluj si 1-0 cu Alma Sibiu) iar alte trei meciuri in care desi au impresionat,rezultatele s-au terminat in defavoarea noastra.O prima experienta pentru grupa 2009, din care vor avea doar de castigat si suntem convinsi ca progresul acestor copii se va vedea si la turneele viitoare.

In concluzie,turnee benefice pentru toate cele trei grupe ale clubului nostru si o experienta fantastica, dublata de o stare de spirit pozitiva din partea parintilor,carora le multumim pentru sustinerea oferita.

FELICITARI  PRIMAVERA si SUCCES IN CONTINUARE!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *