Scoala de fotbal Primavera -MUNCA, AMBITIE, EDUCATIE SI PROGRES

Clubul de copii si juniori PRIMAVERA Satu Mare a reusit in decursul celor trei ani si jumatate sa-si creeze o imagine pozitiva in judetul nostru si in afara lui prin faptul ca a adoptat o alta abordare la nivel de copii si juniori.Noi cei care conducem acest club dorim sa ne pastram virtutile si conceptul clubului  in ciuda situatiilor ostile care apar mai ales in timpul jocurilor din campionatele judetene si sa ne respectam competitorii chiar daca pentru unii acest lucru pare greu de realizat.Spunem asta pentru ca orgoliile si atmosfera negativa la jocurile de copii si juniori nu-si au locul din punctul nostru de vedere si fair-play-ul ar trebui sa primeze inca de mici la copiii care doresc sa ajunga viitori fotbalisti profesionisti.Nu vrem sa spunem ca noi cei de la Primavera suntem fara greseala sau ca suntem perfecti,dar sigur ne propunem sa asiguram un climat pozitiv si educational pentru a ajuta la dezvoltarea fotbalului juvenil in Satu Mare.

Dar iata rezultatele meciurilor disputate la sfarsitul saptamanii trecute de grupele clubului nostru:

Vineri la baza Primavera- Paulesti,juniorii E au jucat impotriva celor de la Talna Orasu Nou.A fost un joc foarte disputat cu o prima repriza dominata de Primavera,iar repriza secunda diferenta de varsta si-a spus cuvantul si oaspetii au reusit sa echilibreze jocul si sa inscrie golul victoriei pe final.Felicitam cele doua echipe pentru jocul prestat si pentru spectacolul oferit de micutii fotalisti.

Tot vineri la juniori D, Primavera 2004 alb,a jucat in deplasare la Somesul SM unde in ciuda unei atmosfere ostlile si a unui arbitraj infantil a reusit sa obtina un rezultat de egalitate.A fost un meci de lupta si chiar daca inceputul de joc a apartinut gazdelor, Primavera a reusit sa echilibreze jocul si sa inscrie golul egalizator prin Radvanski Roland dupa o actiune personala de toata frumusetea.Felicitari ambelor echipe pentru efortul depus in ciuda terenului greu ,pacat de lipsa de fair play a gazdelor care ar trebui sa inteleaga ca totusi este doar un joc de fotbal.

Sambata dimineata Primavera albastru 2003 s-a deplasat tot la stadionul Somesul pentru meciul din deplasare cu Juniorul.Echipa noastra a inceput timorat acest joc si pe fondul unui joc de lupta si a unui teren foarte greu, gazdele au reusit sa inscrie la o nesincronizare a apararii noastre.In repriza a doua Primavera a aratat ca poate sa controleze jocul si a reusit sa egaleze prin Eduard Mihai in urma unui corner.Din pacate arbitrajul ostil echipei noastre nu scuza jocul slab din prima repriza si speram ca baietii nostrii  vor juca altceva in etapa viitoare cu LPS Satu Mare.

In fine duminica s-a desfasurat la baza Primavera sintetic, faza grupelor in competitia GH.Ola pentru copii nascuti in anul 2006.Primavera a castigat ambele meciuri,4-0 cu Juniorul si 13-1 cu Olimpia calificandu-se in semifinale unde va intalni LPS Satu Mare.

Felicitari tuturor grupelor Primavera si mult succes in contiuare.HAI PRIMAVERA!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *